Jarní očista organismu

Dny se prodlužují, přibývá slunečních paprsků a vzduchem se už někde začíná linout jemná vůně prvních jarních květů. Ano, jaro je tady! Měli byste být plní energie. Vás ale trápí špatná nálada, jste věčně unavení, bolí vás hlava nebo máte špatnou pleť? Váš organismus je nejspíš po dlouhé zimě plný toxinů. Co s tím? Poradíme vám, jak mít znova spoustu energie i bez podivných diet nebo hladovění.


Jaro je na dosah! Nejlepší čas na očistu je tu. Celou zimu jsme spíš odpočívali, a v těle se hromadily škodlivé látky, kterých se teď potřebujeme zbavit. Lidský organismus má sice samočisticí schopnosti, občas ale potřebuje naši pomoc.

7 signálů, že vaše tělo potřebuje detox

  • únava, ospalost a vyčerpání,
  • výkyvy nálad,
  • častá bolest hlavy,
  • vyrážky a ekzémy,
  • nadýmání a plynatost,
  • svalová slabost,
  • bolest v krku.

Pozorujete na sobě některé z výše uvedených příznaků? Zbystřete! Vaše tělo si žádá detox. Žádný strach! Detox nemusí být trápení. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel, za které vám vaše tělo poděkuje. A nejenom na jaře. Patří sem odlehčení jídelníčku, pravidelná konzumace ovoce a zeleniny, kvalitní a dostatečný pitný režim, pohyb, ale i relaxace.

To všechno při očistných procesech pomáhá. A pak jsou tu nejrůznější přírodní esence ze staletími prověřených bylinek. Pokud je dokážeme správně konzumovat, pomůžou našemu organismu vybudovat neprůstřelný imunitní štít.

 

Správný jídelníček je pro naše tělo důležitý

Nekvalitní, nevhodnou a nevyváženou stravou své orgány zbytečně zatěžujeme. Toxickými zbytky takových „chuťovek“ pak trpí trávicí i vylučovací systém. Naše tělo je závislé na příjmu živin z potravy. Ty dál použije k růstu a obnově buněk, tkání a orgánů, ale i k zásobě energie. Strava proto musí mít správnou skladbu, abychom tělu dodali vyvážený příjem potřebných živin.

Potraviny, které by ve vašem jídelníčku neměly chybět

  • Bílkoviny – kuřecí a krůtí prsa, hovězí zadní nebo vepřová panenka. A nezapomínejte ani na neslazené mléčné výrobky a vejce.
  • Sacharidy – brambory se slupkou, batáty, rýže, celozrnné těstoviny a pečivo, kuskus, jáhly, ovesné vločky, čerstvé ovoce a zelenina.
  • Tuky – řepkový a olivový olej, máslo, ořechy, semínka a avokádo.

 

Pamatujte na pitný režim

Je klíčový i pro naše běžné fungování. Ale během pročišťování těla je opravdu extrémně důležitý. Pokud pijeme dost tekutin, ledviny mají šanci efektivněji odstraňovat z těla nežádoucí látky a usazeniny. Nejlepší na pití je neperlivá čistá voda nebo bylinkový čaj.

Naše tipy

  • Nepijte ledové nápoje. Způsobují tělu šok, který má za následek zpomalení metabolismu.
  • Během jídla pijte jen málo. Pokud si dáváte polévku, už nepijte nic dalšího.
  • Nepijte 45 minut před i po jídle. Tekutiny „hasí trávicí oheň“ a ředí žaludeční šťávy a trávicí enzymy. Z nesprávně strávené potravy pak vznikají toxiny.
  • Výjimkou je zázvorový nebo Masala čaj a teplá voda s citronem. Tyhle čaje v malém množství můžete pít před i v průběhu jídla.
  • Pro zlepšení trávení doporučujeme po jídle vypít čaj z fenyklu.
  • Nic se nesmí přehánět! Pijte přiměřeně ke své konstituci a pohybové aktivitě. Na každých 10 kg hmotnosti bychom měli vypít cca 300 ml vody. To znamená, že 60kilový člověk by měl vypít přibližně 1 800 ml denně.

    Větší množství tekutin ledviny zatěžuje, zpomaluje metabolismus a zavodňuje organismus.

 

Pohyb je důležitý. Ale ne dril v posilovně

Zařaďte do svého života pravidelný pohyb. Stačí 20-30 minut denně. Vaše tělo ocení jogging, lehký běh, nordic walking, pilates, jógu nebo jen procházku na čerstvém vzduchu ve svižnějším tempu.

Pokud máte omezené možnosti pohybu, stačí správné hluboké dýchání do břicha – alespoň 15 minut denně.

 

Bylinky a čaje z nich pro zdravý relax i spánek

Jarní očista - bylinné čaje Pauwex

  • Máta peprná je výborný pomocník při obtížích s trávením. Právě proto se běžně přidává do žaludečních čajů. Pravidelné pití mátového čaje prospívá i při problémech s nadýmáním nebo nechutenstvím a zmírňuje žaludeční potíže. Mátový čaj doporučujeme i při nachlazení. Ať už vás trápí rýma, kašel, bolest krku nebo hlavy – na to všechno je máta expert. A podobně jako meduňka, i máta pomůže bojovat proti nespavosti, stresu nebo na bolesti hlavy a migréně.

  • Pampeliška lékařská, hlavně její kořen, má pozitivní vliv na normální funkci jater, zároveň působí i jako antioxidant a probiotikum.
    TIP: Bylinný čaj Játra a žlučník s pampeliškou

  • Fenykl obecný podporuje trávení. Čaj s fenyklem buduje naši enzymatickou základnu a výborně přispívá k detoxikaci.

  • Heřmánek má pozitivní vliv na náš mozek. Jeho relaxační a protizánětlivé účinky určitě oceníte. Pokud trpíte nespavostí, stačí vypít jeden šálek heřmánkového čaje přibližně 30 minut před spaním. Pak usnete i bez nekonečného počítání oveček. Heřmánkový čaj dokáže pomoci od křečí a bolestí spojených s podrážděným žaludkem a střevy.

  • Kopřiva má pozitivní účinky na zdraví. Obsahuje řadu důležitých minerálů, jako je železo a vápník, pořádnou dávku vitamínu C a také třísloviny, bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny. Pitím kopřivového čaje napomůžete pročištění močového měchýře a močových cest. Zároveň posiluje imunitní systém a snižuje krevní tlak i cukr.

  • Guarana obsahuje kofein. Čaj s guaranou dokáže snižovat krevní tlak, povzbuzuje nervovou soustavu a zrychluje srdeční tep. A navíc k tomu všemu má celou řadu pozitivních vlivů na náš organismus. Ať už jsou to detoxikační účinky, ochrana kardiovaskulárního systému, snazší vyrovnávání se s depresemi a úzkostmi – anebo třeba omlazení pleti.

 

Velkou spoustu bylinek a bylinných směsí najdete i v našem e-shopu. Věříme, že si vyberete, ať už se chystáte na jarní detox, anebo byste jen chtěli ochutnat něco nového. Koukněte třeba tady.