Dejte s bylinkami stopku špatné náladě a únavě

Léto už je nenávratně pryč. Máme tu podzim a s ním spojené i nevlídné počasí. Co to znamená, víme asi všichni. Stejně jako ubývají sluneční paprsky, dochází vám energie a elán. Spolu s padajícím listím a potemnělou oblohou přicházejí chmurné a melancholické myšlenky, navíc jsme v tomhle období náchylnější k nejrůznějším nachlazením, virózám a jiným neduhům. Zastavte je včas!
Dopřejte svému tělu i duši jeden velký nádech. Pomocníky máte doslova na dosah ruky. Bylinky jsou s námi od nepaměti. A čaje z nich se už mockrát osvědčily. Věříme, že pomůžou i vám. Takže nááádech a výdech. Stačí jen vybrat správný recept na pohodu z našich osvědčených tipů.

Špatná nálada? Zažeňte ji meduňkou!

Cítíte tu krásnou osvěžující a sladkou vůni? Ano, správně, je to meduňka. A k ní ještě lesní maliny a máta. Díky téhle kombinaci nedostanou podzimní chmury vůbec šanci. Meduňka je svou schopností zlepšit náladu přímo vyhlášená. Zklidní vaše nervy, pomůže při stresu, podrážděnosti a úzkosti. Pozitivně působí i proti nespavosti, křečím a zlepšuje trávení. Tahle směs nebo samotné bylinky jsou doslova balzámem na nervy.
Meduňka je doslova podzimní ideál! Jejím dalším benefitem jsou antivirové vlastnosti. Posiluje imunitu, pomáhá při dýchacích obtížích. Hrneček meduňkového čaje, který si malými doušky dopřejete před spaním, vám navíc zaručí klidný a kvalitní spánek.

Blahodárný heřmánek

Jednou ze základních vlastností heřmánku je jeho pozitivní vliv na náš mozek. Jeho relaxační a protizánětlivé účinky určitě oceníte. Pokud trpíte nespavostí, stačí vypít jeden šálek heřmánkového čaje přibližně 30 minut před spaním. Pak usnete i bez nekonečného počítání oveček. Heřmánek dokáže i předcházet bolestem hlavy. Doporučujeme si dát čaj jako prevenci nebo hned v začátcích, ještě dřív, než se bolest rozjede. Obdobně to funguje i se žaludeční virózou, kdy heřmánek dokáže pomoci od křečí a bolestí spojených s podrážděným žaludkem a střevy. Pravidelné pití heřmánkového čaje s medem dokáže předcházet i nachlazení a rýmě nebo zmírnit jejich příznaky.

Mátový zázrak na spoustu neduhů

Věděli jste, že máta je výborným pomocníkem při obtížích s trávením? Právě proto se běžně přidává do žaludečních čajů. Pravidelné pití mátového čaje prospívá i při problémech s nadýmáním nebo nechutenstvím a zmírňuje žaludeční potíže.
Mátu doporučujeme i při nachlazení. Ať už vás trápí rýma, kašel, bolest krku nebo hlavy – na to všechno je máta expert. A podobně jako meduňka, i máta pomůže bojovat proti nespavosti, stresu nebo na bolesti hlavy a migréně. A ještě jedna věc – nejen, že posílí vaše nervy, ale také působí jako přírodní afrodiziakum.

Ty jsi má, levandulová…

Na vlnu pohody se naladíte i levandulí.
Oblíbená píseň má pravdu. Nádherná vůně levandulová zlepší náladu snad každému z nás. Ať už ji – stejně jako zpěváci v dneska už tradičním songu – kupujete po krabicích, anebo si jí dopřejete jenom občas špetku. Umí nás okouzlit svou příjemnou, ale zároveň nevtíravou, vůní a nevšední krásou. To ale není všechno! Levandule je i osvědčená léčivka, která nám pomůže se spoustou zdravotních neduhů. Proč zkusit levandulový čaj? Uklidňuje nervy, pomáhá při stresu a depresi.

V kombinaci s heřmánkem, citronovou trávou, listy ostružiny a pomerančovou kůrou prokazuje výbornou službu všem nespavcům. Podporuje zdravé trávení a pomůže i při nachlazení.

Energetická bomba jménem Guarana

Guarana se v posledních letech tak trochu stala synonymem energie. Největší kouzlo guarany tkví v obsaženém kofeinu. Kromě toho ale dokáže i snižovat krevní tlak, povzbuzuje nervovou soustavu a zrychluje srdeční tep. A navíc k tomu všemu má i protizánětlivé účinky. Kromě stimulantů obsahuje i vitamíny A, B1, B2, B3, C a E a z minerálů hořčík, fosfor, vápník a draslík. K tělu je šetrnější nežli káva. Její účinek je o něco mírnější, o to je ale dlouhodobější, takže se nemusíte bát počáteční euforie a následného rychlého útlumu. Obsah kofeinu v guaraně je 4× větší, než kolik ho najdete v kávě. Kromě dlouhodobých stimulačních účinků má i celou řadu pozitivních vlivů na náš organismus. Ať už jsou to detoxikační účinky, ochrana kardiovaskulárního systému, snazší vyrovnávání se s depresemi a úzkostmi – anebo třeba omlazení pleti. Guarana společně s broskví chutná přímo skvěle.
Čaj Santée broskev s guaranou

Elixír života

Ženšen všichni známe jako elixír života. Od nepaměti se považuje za komplexní léčivý prostředek s výrazně pozitivním vlivem na funkci mozku. Na téhle pověsti má podíl především kořen charakteristického vzhledu. Vzhlíželi k němu už staří alchymisté. Užívá se ve formě prášku připravený jako čaj. Pitná kúra by měla trvat měsíce, kdy se pije jeden šálek denně. Posílíte nejen práci svou nervovou soustavu a mozek, ale i obranyschopnost. Navíc působí proti duševní únavě. Vychutnat si ho můžete třeba s příchutí borůvky.

 

Ať už jste si vybrali kteroukoliv z doporučených bylinek, přejeme vám, ať je letošní podzim co nejpříjemnější. Zkuste se po vzoru přírody na chvíli zastavit, odpočívat a nabrat síly. Vypněte a vnímejte sílu přítomného okamžiku. Nebo se zabalte do deky, dopřejte si pěkný film nebo knížku a vychutnejte si některý z lahodných a voňavých čajů.