Jak na správnou přípravu čaje? Na každé minutě záleží

Čaj, to je víc než jen horký nápoj, který si čas od času dáme k snídani nebo když se o nás pokouší nachlazení. Je to rituál, relaxace a zdroj spousty blahodárných účinků na naše tělo i duši. Každý druh čaje má navíc svůj vlastní charakter, aroma a také zdravotní přínosy. Proto si zaslouží náležitou péči.

Patříte stejně jako my mezi milovníky čaje? A jste si jistí, že ho připravujete správně? Nejspíš už se vám taky někdy stalo, že čaj byl moc hořký nebo naopak bez chuti. Může to být tím, že jste čaj zalili vroucí vodou. Taková teplota totiž není vhodná pro každý druh čaje. Další úskalí představuje doba louhování. Nedoporučuje se nechat čaj louhovat moc dlouho. Některé čaje totiž můžou zhořknout, ovocné zas můžou být moc kyselé…

A přitom připravit dokonalý čaj není žádná složitá alchymie. S našimi návody pro vás bude příprava hračka a výsledek tím pravým čajovým potěšením. 


Černý čaj

Černý čaj patří co do přípravy k jednomu z nejjednodušších čajů. Jak dlouho louhovat černý čaj? Záleží na tom, jak silný ho chcete mít. Doba louhování ovlivňuje množství uvolněného kofeinu. Černý čaj by se měl zpravidla louhovat dvě až tři minuty, pokud chcete, aby vás povzbudil a dodal energii.
Co jste ale možná nevěděli, je, že černý čaj má i relaxační účinky. Obsahuje totiž aminokyseliny jako je např. L-theanin. Ten pomáhá snižovat stres, úzkost a dokáže navodit pohodu. Aminokyseliny se ale uvolní až při delším louhování.
Trápí vás zažívací problémy? Černý čaj je skvělý pomocník, dobu louhování ale prodlužte na pět minut. Pozor: neplatí „čím delší louhování, tím silnější účinek“ – při delším louhování může čaj zhořknout.

Santée černý čaj Pomeranč & bergamot

Příprava černého čaje:

Teplota vody: 90–100 °C

Dávkování: 3 čajové lžičky sypaného čaje zalijte 400 ml vody nebo na 1 sáček čaje vám stačí 250 ml vroucí vody
Z jedné dávky čaje připravte jen jeden nálev. Jinak by čaj ztratil svou výraznou chuť a účinky. To neplatí pro čaje Pu-Erh, ze kterého můžete připravit i víc nálevů.

Doporučená doba louhování: 2–5 minut


Zelený čaj

Příprava zeleného čaje se mírně liší od černého. V obou případech ale hraje roli doba louhování, která ovlivňuje výslednou chuť a účinky na lidské zdraví.
V zeleném čaji je L-theanin, aminokyselina s relaxačními a stres redukujícími účinky. Kratší dobou louhování si připravíte čaj, který přispěje ke snížení úzkosti a zlepšení nálady.
Stejně jako černý, i zelený čaj obsahuje kofein, ale menší množství. Čím kratší doba louhování, tím míň kofeinu se do nálevu uvolní.
Zelený čaj obsahuje také vitamíny, hlavně vitamín C, a minerály. Ty se uvolňují při delším louhování, stejně jako katechiny, což jsou silné antioxidanty pomáhající chránit naše zdraví před vznikem některých onemocnění, například před srdečními chorobami.
Kratší doba louhování může být vhodná, pokud chcete minimalizovat kofein a zachovat jemnou chuť, zatímco delší doba louhování může zvýšit obsah antioxidantů a dalších prospěšných látek. Je důležité experimentovat s různými dobami louhování a najít takovou, která nejlíp odpovídá vašim potřebám a preferencím.

Santée Zelený čaj & černý rybíz

Příprava zeleného čaje:

Teplota vody: 70–80 °C
Teplota je nižší než u černého čaje, aby nedošlo ke zhořknutí nebo poškození citlivých zelených čajových lístků.

Dávkování: 3 čajové lžičky sypaného čaje zalijte 400 ml vody nebo na 1 sáček čaje vám stačí 250 ml vroucí vody
Ze zeleného čaje můžete připravit dva až tři nálevy.

Doporučená doba louhování: 1–4 minuty


Bílý čaj

Kratší dobou louhování bílého čaje zachováte jeho jemnou chuť. Stejně jako zelený, i bílý čaj obsahuje L-theanin, který má relaxační účinky, pomáhá snižovat stres a úzkost. Bílý čaj obsahuje také kofein, ale je ho tu míň než v jiných druzích čaje. Delší doba louhování může zvýšit obsah vitamínu C, minerálů, antioxidantů a dalších prospěšných látek, které příznivě přispívají ke zdraví pokožky a podpoře imunity. U bílého čaje také platí, že je důležité experimentovat s dobou louhování a najít takovou, která vám nejlíp vyhovuje.

Santée Bílý čaj & třešeň

Příprava bílého čaje:

Teplota vody: 75–85 °C
Teplota je nižší než u zeleného čaje, aby se zachovala jemnost bílého čaje.

Dávkování: 3 čajové lžičky sypaného čaje zalijte 400 ml vody nebo na 1 sáček čaje vám stačí 250 ml vroucí vody
Z bílého čaje můžete připravit až tři nálevy.

Doporučená doba louhování: 5 minut


Ovocný čaj

Ovocné čaje jsou oblíbené pro své osvěžující a výraznou chuť a vůni. Doba louhování může ovlivnit intenzitu těchto chutí a také může mít vliv na účinky bylin v čaji. Účinky ovocných čajů jsou různé, závisí na složení.

Santée Divoká třešeň – Acai

Příprava ovocného čaje:

Teplota vody: Ohřejte vodu na varu (100 °C)
Ovocné čaje často nejsou tak citlivé jako některé ostatní druhy čajů.

Dávkování: 3 čajové lžičky sypaného čaje zalijte 400 ml vody nebo na 1 sáček čaje vám stačí 250 ml vroucí vody

Doba louhování: 5–10 minut
Doporučujeme dodržovat dobu přípravy, která je uvedená na obalu čaje. V některých případech moc dlouhá doba louhování může způsobit, že čaj bude hodně silný, trpký nebo nakyslý. Ale pozor: pokud čaj scedíte příliš brzy, nestihne se vylouhovat.


Rooibos

Rooibos je bezkofeinový, všestranný bylinný nápoj z jihoafrického keře s podobnými vlastnostmi jako čaj. V případě rooibosu delší dobou louhování nic nezkazíte. Naopak, zvýrazní se plnější chuť, uvolní se víc bylinných složek s relaxačními a uklidňujícími účinky. U rooibosu se nemusíte bát dopřát si šálek čaje na dobrou noc. Naopak, podpoříte tak relaxaci a kvalitní spánek.
Rooibos obsahuje některé minerály, jako je železo, vápník a draslík. Díky obsahu antioxidantů a vitamínu C podporuje imunitní systém, chrání tělo před infekcemi a podporuje celkovou obranyschopnost. Rooibos se tradičně používal pro své potenciální účinky na trávení. Může pomáhat uklidňovat trávicí problémy, jako jsou křeče, nadýmání a záněty.

Santée Lahodný rooibos

Příprava nálevu z rooibosu:

Teplota vody: Ohřejte vodu na varu (100 °C)
Rooibos můžete zalít vařící vodou, protože neobsahuje kofein, který by mohl způsobit hořkost.

Dávkování: 3 čajové lžičky sypaného čaje zalijte 400 ml vody nebo na 1 sáček čaje vám stačí 250 ml vroucí vody

Doba louhování: 5–7 minut
Z jedné dávky můžete připravit jen jeden nápoj. Pokud ho louhujete víckrát, nálev ztrácí svou charakteristickou chuť a vůni.


Bylinný čaj

Bylinné čaje jsou oblíbené pro příznivé účinky na nejrůznější zdravotní trable. Navíc mají často příjemnou chuť. Doba louhování může ovlivnit intenzitu chutí a uvolnění prospěšných složek. Všeobecně platí, že bylinky nejsou tak citlivé na vroucí vodu jako čaje z čajovníkových lístků. Můžete je i louhovat delší dobu. Doporučenou dobu louhování uvedenou na balení čaje vždycky dodržujte.

Biogena Wellness Bedtime Harmony

Příprava bylinného čaje:

Teplota vody: 100 °C
U většiny bylinných čajů můžete použít vařící vodu, protože byliny obvykle neobsahují látky jako kofein nebo třísloviny, které by mohly způsobit hořkost.

Dávkování: 3 čajové lžičky sypaného čaje zalijte 400 ml vody nebo na 1 sáček čaje vám stačí 250 ml vroucí vody

Doba louhování: 8–15 minut
Z jedné dávky je možné připravit jen jeden nápoj.