Jarní bylinky - kopřiva

Jaro je vynikajícím obdobím pro sběr bylin. Po dlouhé zimě, kdy příroda ještě spí, se probouzejí nové rostlinky a rostou nové byliny plné života a energie. Patří mezi ně i léčivý plevel jménem kopřiva. Když šikovně využijeme její pozitivní vlastnosti, už nikdy pro nás nebude pouhým plevelem.

Kopřiva – neobyčejné schopnosti obyčejné rostliny

Taky vám babička říkala, že když se popálíte kopřivou, nebudete mít revma? To není zdaleka jediné onemocnění, které tato bylina dokáže léčit. Její síla vás možná pořádně překvapí.

Obsahuje celou řadu důležitých minerálů, jako je železo, draslík, hořčík a vápník, pořádnou dávku vitamínu C a také třísloviny, bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny. Proto není žádný div, že lidové léčitelství na tuto vytrvalou bylinu nedá dopustit.

  • Posiluje imunitní systém
  • Napomáhá k pročištění močového měchýře a močových cest
  • Snižuje krevní tlak i cukr
  • Očišťuje krev od toxických látek
  • Zlepšuje činnost slinivky břišní
  • Léčí kašel nebo bolest hlavy
  • Snižuje únavu, vyčerpanost
  • Sráží horečku
  • Napomáhá od bolesti kloubů

Hurá na kopřivy! Na sběr mladých kopřiv je teď ideální doba

Najít kopřivu není žádný problém, roste prakticky všude. Rozhodně ji nesbírejte v okolí silnic. Udělejte si výlet někam za město. Ideální místo pro sběr kopřiv jsou vlhké louky, paseky nebo okraje lesů. Nesbírejte ji v okolí silnic.
Dejte si pozor na místa, kde je velký výskyt kopřiv. To totiž vypovídá o tom, že půda pod nimi je plná dusičnanů. 

Nejvhodnější pro sběr jsou mladé rostliny do výšky 30 cm. Výhodou kopřivy je, že můžete sbírat celou rostlinu – kořen, stonky, listy i semena. V místě sběru nechte vždy několik rostlin, aby mohly dále růst a rozvíjet se.

Čerstvě nasbírané kopřivy můžete využít různými způsoby – přidat do salátů, připravit z nich čaj nebo si udělat kopřivovou omáčku. Můžete také vytvořit kopřivový zábal na pokožku, který pomáhá s artritidou, ekzémy nebo jinými kožními problémy.

Máte nasbíráno? Jdeme sušit

Nasbírané kopřivy sušte ideálně venku ve stínu na prodyšném platu, například na síťovině. Případně pozvolně v troubě nebo v sušičce. Teplota nesmí ale přesáhnout 50 °C.

Dobře usušenou kopřivu poznáte podle toho, že je tmavě zelená, nesmí být černá. Usušenou kopřivu pak skladujte v uzavřené nádobě.

Sušené jarní kopřivy

Zázračný čaj

Z kopřivy je vynikající čaj, který se dá připravit z čerstvých nebo sušených listů a výhonků kopřivy. Stačí jednu čajovou lžičku sušených kopřiv nebo hrst čerstvých zalít vodou o teplotě přibližně 80 °C. Kopřivový čaj totiž není vhodné připravovat s vroucí vodou, protože by se mohly zničit některé cenné látky obsažené v kopřivě. Nechte louhovat po dobu pěti až deseti minut. Potom čaj přeceďte a můžete podle chuti přidat med nebo citron.

Máte chuť na kvalitní kopřivový čaj a nechcete si lámat hlavu s tím, jak sbírat a správně zpracovávat kopřivy? Podívejte se na naši nabídku kopřivových čajů. Připravili jsme pro vás výběr kopřivových čajů, které si můžete snadno a pohodlně objednat přímo z pohodlí domova. Některé z těchto čajů mají i další přísady, jako jsou byliny nebo ovocné aroma, které jim dodává další chuťovou dimenzi a blahodárné účinky.