Tři jednoduché tipy, jak posílit imunitu. Nedejte šanci nachlazení, ani chřipce!
Podzim je tady a s ním i zátěžový test imunity. Jak obstojí ta vaše?
Pečovat o svou přirozenou obranyschopnost bychom měli v průběhu celého roku. S nástupem chladného a sychravého počasí, které s sebou přináší chřipky, nachlazení a další nemoci, si ale imunita zaslouží zvýšenou pozornost.
Připravili jsme pro vás tři osvědčené tipy, jak svou imunitu posílit. Čím dřív je zařadíte do každodenní rutiny, tím líp na tom bude vaše obranyschopnost v následujících týdnech.
1. Jezte správně. Vyvážený jídelníček je základ pevného zdraví
Ne nadarmo se říká, že co zasejeme, to sklidíme. Platí to i v případě našeho zdraví. Nezdravé stravovací návyky nebo špatný výběr potravin mají za následek zdravotní potíže.
Dejte tělu to, co opravdu potřebuje a ono se vám odvděčí.
Správným jídlem navíc nepodporujete jen svou imunitu. Díky správnému stravování budete mít i víc energie a celkově se budete cítit v pohodě. Jíst zdravě znamená zařadit do jídelníčku hlavně dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných produktů, bílkovin a zdravých tuků.
Pojďme se podívat na potraviny, které by ve vašem jídelníčku neměly chybět.
Bílkoviny
- maso: v chladném období doporučujeme zařadit červené maso
- vejce
- mléčné produkty: hlavně sýry, tvaroh, cottage nebo řecké jogurty
- ryby
- luštěniny
Sacharidy
- celozrnné obiloviny: ovesné vločky, celozrnné pečivo, těstoviny a rýže, pohanka
- brambory a batáty
- ovoce a zelenina
Vláknina
- celozrnné pečivo
- ovesné vločky
- ovoce a zelenina
- ořechy
Tuky
- rybí tuk
- slunečnicová, lněná a dýňová semínka
Vitamíny
- vitamín C: šípky, rakytník, citrusy, jahody, kiwi, zelí, brokolice, listová zelenina
- vitamín D: vejce, mléko a mléčné výrobky, rybí tuk
- selen: ryby, para ořechy, zázvor, česnek
- zinek: luštěniny, obiloviny, semena a ořechy
- hořčík: maso a ryby, datle, banán, ořechy, špenát
Antioxidanty
- lesní plody: maliny, borůvky, jahody, brusinky (i mražená varianta)
- listová zelenina, kapusta, červená řepa, červené zelí, mrkev česnek a cibule
- citrusy, kiwi, avokádo, jablka
- zelený čaj
- černý čaj
- bylinky: rozmarýn, máta, šalvěj, tymián, echinacea, oregano, kopr
- fazole
- pekanové ořechy
- kvalitní hořká čokoláda
2. Povolejte do zbroje blahodárné bylinky
S chladnějším počasím míváme tendenci zapomínat na pitný režim. Přitom právě nižší teploty a podzimní sychravo přímo volají po bylinkových čajích. Příroda ví nejlíp, jak před zimou nastartovat naši přirozenou obranyschopnost.
Do svého pitného režimu zařaďte:
- černý čaj: díky obsahu vitamínů, antioxidantů a katechinu má černý čaj antivirové a imunitu posilující účinky. Tyto látky mohou pomoci v boji proti virům a bakteriím, kterým jsme vystaveni hlavně během chřipkového období.
- zelený čaj: obsahuje flavonidy, které zabraňují rozmnožování původců nemocí a chrání sliznice. Vitamín C zase zlepšuje odolnost buněk proti napadení viry. Kombinací těchto účinných látek se zelený čaj stává skvělým pomocníkem v prevenci proti chřipce, nachlazení, průjmu, zánětu ústní sliznice i dásní.
- echinacea: chránící tělo proti nebezpečným látkám a mikroorganismům. Je skvělým pomocníkem, který skvěle pomůže především v době, kdy řádí chřipky a nachlazení.
- šípek: obsahuje velké množství vitaminu C. Zároveň působí jako schopný antioxidant, zbavuje tělo volných radikálů a zpomaluje stárnutí buněk.
- rakytník: posiluje imunitu, dostane vás do kondice a zbaví únavy. V chřipkové sezóně byste si ho měli ordinovat povinně.
3. Nepodceňujte kvalitní spánek
Co jednoduššího můžete udělat pro posílení imunity, než si dopřát dostatek kvalitního spánku. Zní to jednoduše, co ale dělat, když trpíte nespavostí?
Ruku na srdce, spíte každý den aspoň 7 hodin? Vyhýbáte se večer těžkým jídlům? Alkoholu? Koukáte před spaním do telefonu? Jmenované činnosti jsou totiž často příčinou nekvalitního spánku. Možná to není váš případ, ale spousta z nás má právě v téhle oblasti hodně co zlepšovat.
Jak se krásně a kvalitně vyspat?
Sedm tipů na klidný a kvalitní spánek
- Pro spánek si vyhraďte minimálně 7 až 8 hodin.
- Choďte spát a vstávejte vždycky v podobnou dobu, včetně víkendů.
- Nekoukejte před spaním do telefonu. Minimálně dvě hodiny před spaním omezte působení modrého světla z obrazovek, stropního osvětlení, mobilů apod. Případně noste brýle blokující modré světlo.
- Poslední kafíčko nebo jiný životabudič si dejte nejpozději 4 až 6 hodin před spaním.
- Omezte cvičení ve večerních hodinách. Cvičení přes den ke kvalitě spánku přispívá, ale neměli byste cvičit, pokud se za chvilku chystáte jít do postele.
- Vyvětrejte si v ložnici. Vyměníte tím vzduch a přirozeně snížíte teplotu v místnosti, která by měla být ideálně 19 – 21 °.
- Vytvořte si svůj večerní rituál – čtěte knížky, zařaďte do každodenní rutiny nějakou příjemnou pečující proceduru. Dopřejte si šálek bylinkového čaje, který vás uklidní a pomůže usnout i bez nekonečného počítání oveček.
DOPORUČUJEME
Čaje s heřmánkem, meduňkou nebo levandulí.
Ať už se rozhodnete vyzkoušet zapracovat na svém spánku, vyzkoušet některý z bylinkových čajů nebo třeba pro zdravější jídelníček, přejeme vám krásný, barevný a hlavě zdravý podzim!